Past International Presidents, International Directors, & District Governors

VIRGINIA’S PAST INTERNATIONAL PRESIDENTS

1928 – 1929 *Ben A. Ruffin, Richmond Host Lions
1943 – 1944 *Dr. Elbyrne G. Gill, Roanoke Host Lions

VIRGINIA’S PAST INTERNATIONAL DIRECTORS

1922 – 1925 *Ben A. Ruffin, Richmond Host Lions
1933 – 1935 *Dr. Elbyrne G. Gill, Roanoke Host Lions
1937 – 1939 *Dr. Elbyrne G. Gill, Roanoke Host Lions
1945 – 1948 *Ellis L. Loveless, Norfolk Host Lions
1950 – 1952 *James C. Hill, Vienna Host Lions
1956 – 1958 *Gordon R. Ruble, Pearisburg Lions
1963 – 1965 *John Donovan, Seven Corners Lions
1967 – 1969 *Joseph W. Lawson, Bristol Host Lions
1970 – 1972 *William B. Hix, Falls Church Lions
1975 – 1977 *Edward J. Kosjer, Norfolk Wards Corner Lions
1977 – 1979 *John O. Gregory, Manassas Host Lions
1984 – 1986 *Dr. Earl Dotson, Richmond Lakeside Lions
1994 – 1996 Roy D. Wilson, Bailey’s Crossroads Host Lions
2000 – 2002 *Arthur Lazarow, Gloucester Lions
2004 – 2006 Richard P. Chaffin, Forest Lions
2007 – 2009 *Wayne E. Davis, Winchester Shawnee Lions
2012 – 2014 Dr. Hauser Weiler, Tappahannock Lions

PAST DISTRICT 24 GOVERNORS

24- A VIRGINIA

1948 – 1949 *James C. Hill, Vienna Host
1949 – 1950 *C. A. Hobert, Winchester Host
1950 – 1951 *F. V. Riddick, Charlottesville Host
1951 – 1952 *Ernest V. Cooke, Arlington Host
1952 – 1953 *Dr. W. S. Flory, Jr., Boyce
1953 – 1954 *E. F. Field, Arlington South
1954 – 1955 *L. H. Hayden, Annandale
1955 – 1956 *Marshall E. Newkirk, Purcellville
1956 – 1957 *Jack Middleton, Fauquier
1957 – 1958 *M.G. Homan, Arlington South
1958 – 1959 *Arthur R. Kirby, Quantico
1959 – 1960 *Bryan Stotler, Winchester
1960 – 1961 *Ferd C. Plitt, Edgewater
1961 – 1962 *William C. Frogale, Annandale
1962 – 1963 *William B. Hix, Falls Church
1963 – 1964 *R. Dare Clifton, Quantico
1964 – 1965 *James L. Shumaker, Vienna Host
1965 – 1966 Merlin F. McLaughlin, Annandale
1966 – 1967 *Waller P. Jones, Culpeper Mid-Day
1967 – 1968 *Theodore B. Rosentha,l Alexandria Del Ray
1968 – 1969 *John O. Gregory, Manassas Host
1969 – 1970 Wendell L. Keyes, Alexandria Lincolnia
1970 – 1971 *Howard B. Pickar,d Arlington Northwest
1971 – 1972 *Edward C. Cox, Edgewater
1972 – 1973 *Roy R. Rotenberry, Oakton
1973 – 1974 *John M. Polychrone, Vienna Ayr Hill
1974 – 1975 *John M. Smith, Warrenton
1975 – 1976 *Edward D. Minney, Engleside
1976 – 1977 Roy D. Wilson, Bailey’s Crossroads Host
1977 – 1978 *Kenneth S. Hitch, Clifton
1978 – 1979 William A. Smith, Fairfax Host
1979 – 1980 *Joseph S. Lipomi, Falls Church
1980 – 1981 *J.O. Ward, Park West
1981 – 1982 *William A. Stross, Quantico
1982 – 1983 G. Kenneth Isaac, Jr. PCC, Clifton
1983 – 1984 *Dennis A. Clark, Great Falls
1984 – 1985 *Harold B. Pak, Mount Vernon
1985 – 1986 *Harris Burke, Culpeper Dawn
1986 – 1987 *Gene A. Trujillo, Lake Ridge
1987 – 1988 *Cary P. Capps, Arlington South
1988 – 1989 *James H. McFarland, Herndon
1989 – 1990 Fred W. Joppich, Sterling
1990 – 1991 Robert V. Hemm Sr., Springfield-Franconia
1991 – 1992 *Louis Gilroy, Purcellville
1992 – 1993 Warren O. Woolsey, Clifton
1993 – 1994 Miguel A. Valencia, Bailey’s Crossroads Host
1994 – 1995 *C. Peter del Cano, Park West
1995 – 1996 *Benjamin R. Griffith, Culpeper Mid-Day
1996 – 1997 *Joseph T. Duffy, Aquia Harbour Host
1997 – 1998 William E. Bartlett, Jr,. Fairfax Host
1998 – 1999 Charles L. Trigger, Spotsylvania
1999 – 2000 Clark F. Erickson, Falls Church
2000 – 2001 Philip W. Schrack, Woodbridge
2001 – 2002 Glenn Ryburn, Mason Neck
2002 – 2003 Shirley Wilson, Bailey’s Crossroads Host
2003 – 2004 William P. Jones, Fauquier Host
2004 – 2005 Douglas T. Cross, Park West
2005 – 2006 Edward Woodard, Mason Neck
2006 – 2007 Harry F. Parker, Fairfax Host
2007 – 2008 Joseph Volpe, Merrifield
2008 – 2009 John Redden, Spotsylvania
2009 – 2010 Tony Reyes, Lake Ridge
2010 – 2011 Dennis Brining, Fairfax Host
2011 – 2012 Dennis Kelly, Springfield-Franconia Host
2012 – 2013 Emily Fields, Arlington South
2013 – 2014 Michael Ryan, Sterling
2014 – 2015 James Ryan, Reston Host
2015 – 2016 Karen Parker, Fairfax Host
2016 – 2017 James Moughon, Clifton
2017 – 2018 Sally B. Kenavan, Aquia Evening

24-B VIRGINIA
1977–1978 Ripley Owen,

24-C VIRGINIA
1955 – 1956 *William B. Alwood, III, Waynesboro
1956 – 1957 *H. S. Benjamin, Covington
1957 – 1958 *Charles E. Kennard, Staunton
1958 – 1959 *A. W. Somerville, Orange
1959 – 1960 *Dr. Floyd L. Fulk, Broadway
1960 – 1961 *E. Lewis Knowles, Staunton
1961 – 1962 *H. C. Fitzhugh, Gordonsville
1962 – 1963 *Douglas P. Wisman, Woodstock
1963 – 1964 *R. G. Ergenbright, Charlottesville Host
1964 – 1965 *John Fyock, Staunton
1965 – 1966 *V. Earl Dickenson, Louisa
1966 – 1967 *O. D. Simmons, Jr., Harrisonburg
1967 – 1968 *Max Quillen, Waynesboro
1968 – 1969 *Dan W. Schafer, Orange
1969 –1970 *Bryan Hickenson, Luray
1970 –1971 *Robert “Bob” Black, Broadway
1971 – 1972 Robert “Bob” Grace, New Market
1972 – 1973 *Carlyle B. Reeves, Staunton
1973 – 1974 Cecil P. Balderson, Waynesboro
1974 – 1975 *Jerry W. Harris, Stuarts Draft
1975 – 1976 *Buddy Glover, Charlottesville Thos. Jefferson
1976 – 1977 Jack N. Zerkel, Mount Jackson
1977 – 1978 *Howard L. Marshall, Louisa County
1978 – 1979 *Orrin A. Larson, Charlottesville Host
1979 – 1980 *George W. Mathis, Waynesboro
1980 – 1981 *Warren “Ben” Hoover, Front Royal
1981 – 1982 *Woodrow “Woody” Brien, Luray
1982 – 1983 *James L. McMullan, Clifton Forge
1983 – 1984 James “Jim” Fukumoto, Harrisonburg
1984 – 1985 *Orville “Buck” Willey, Middletown
1985 – 1986 *Wilson Snead, Staunton
1986 – 1987 *Shirley O. Bly, Winchester
1987 – 1988 *Boyd Shaner, Stuarts Draft
1988 – 1989 *Warren L. Story, Lake of the Woods
1989– 1990 *Leroy M. Leap, Elkton
1990–1991 David D. Crawford III, Bath County
1991–1992 *James H. Landers, Clarke County
1992–1993 Charles E. Kipps, Timberville
1993–1994 *Don Shoemaker, Augusta
1994–1995 Joseph “Joe” Hannemann, Charlottesville Host
1995–1996 *Forrest O. Peters, Augusta
1996–1997 Robert M. “Bob” Henry, Winchester Shawnee
1997-1998 *Julian Lingle, Charlottesville Host
1998–1999 *Maurice J. Hiner, Gordonsville
1999–2000 *Barbara A. Story, Lake of the Woods
2000–2001 Stapleton W. “Pete” Wills, Gordonsville
2001–2002 *Wayne E. Davis, PID, Winchester Shawnee
2002–2003 James H. Painter, Staunton
2003–2004 A. Gordon “Don” Colley, III, PCC, Charlottesville
2004–2005 William J. “Bill” Winter, Jr., Staunton
2005–2006 *Raymond Swadley, Weyers Cave
2006–2007 H. “Jack” Turner, Stephens City
2007-2008 Marty Stoll, Lake of the Woods
2008–2009 A. Gordon “Don” Colley, III, PCC, Charlottesville
2009-2010 Norma Shoemaker, Augusta
2010-2011 Raymond McDonald, Front Royal
2011-2012 Patricia Isaac, PCC, Gordonsville
2012-2013 Sharon Hart, PCC, Clarke County
2013-2014 Ken Quantock, PCC, Palmyra Rivanna
2014-2015 James E. Christiansen, Winchester Shawnee
2015-2016 *Roberta “Bert” Colley, Charlottesville Lioness
2016-2017 Mark Pennypacker, Winchester Shawnee
2017-2018 John Knepper, PCC, Broadway

24-L VIRGINIA
2018 – 2019 Wilma Murphy, Culpeper ‘92
2019 – 2020 Scott McMurrain, Staunton
2020 – 2021 Glen Logan, Arlington Asian American
2021 – 2022 Joel Kendall, Louisa

24-V VIRGINIA
1922 *W. L. Petty, Norfolk
1922 *B. A. Ruffin, Richmond
1922 – 1924 *William M. Black, Lynchburg
1924 – 1926 *Leon T. Seawell, Norfolk
1926 – 1927 *T. Gilbert Wood, Roanoke
1927 – 1928 *W. T. Sheperd, Richmond
1928 – 1929 *Thomas M. Brown, Lynchburg
1929 – 1930 *W. M. Brock, Farmville
1930 – 1931 *Col. J. B. Pinner, Suffolk
1931 – 1932 *W. M. Kemper, Danville
1932 – 1933 *Dr. E. G. Gill, Roanoke
1933 – 1934 *John W. Boozer, South Boston
1934 – 1935 *N. E. Wicker, Danville
1935 – 1936 *W. W. Averett, Jr., Lynchburg
1936 – 1937 *W. C. Fitzpatrick, Farmville
1937 – 1938 *Ellis Loveless, Norfolk
1938 – 1939 *Sam D. Preston, Winchester
1939 – 1940 *Elmer Bristow, Petersburg

24 – A & V VIRGINIA
1940 – 1941 *Terrill J. Browman, Altavista
1941 – 1942 *Herman L. Horn, Vinton
1942 – 1943 *Cletus H. Lawler, Clifton Forge
1943 – 1944 *J. Landrum Hardy, South Boston
1944 – 1945 *James H. Moore, Roanoke
1945 – 1946 *J. Albert Large, Appalachia
1946 – 1947 *Elmer F. Hamilton, Lexington
1947 – 1948 *Alva C. Sapp, Elkton

22-B MARYLAND
1981-1982 *Raymond L. Swadley,

29-I WEST VIRGINIA
1959-1960 Kenneth Frye,

29-N WEST VIRGINIA
1999–2000 Russell Kirby,

MD9X9
1990–1991 Michael Wielage,

25-A INDIANA
1992 – 1993 Grover Jaeger,

4-L6 CALIFORNIA
2001–2002 John Morman,

MD-31J
2000 – 2001 G. W. “Tim” Land,

*deceased